Publikováno Napsat komentář

Jak jsem ušetřil… Trh

A teďka s pravdou ven, přátelé…

Kdo z vás miluje smlouvání na trhu? Můj názor je takový, že trh je právě od toho, aby se smlouvalo nebo všelijak domlouvalo, co a za jakou cenu získáme. Zdůrazňuji, že je to pouze a jen můj názor, možná je to dnes úplně jinak, ale nedalo mi to a musel jsem se jít přesvědčit na vlastní pěst.

S přítelkyní jsme se rozhodli, že si vypěstujeme vlastní bylinky a k tomu klidně i rajčátka, jahody a tak dále… Rozhodli jsme se maličko později, ale ledoví mužíci jsou akorát za námi, a to bychom nebyli my, abychom nedosáhli svého.

No jo, někdo jde s kůží na trh, říká se, my šli na trh s nadějí, že pořídíme lacino to, co potřebujeme a co máme rádi.

„Opovaž se tam s někým smlouvat!“ řekla mi důrazně přítelkyně cestou na trh.

„Miláčku, ale oni chtějí, abychom smlouvali…“ odpověděl jsem přesvědčivě.

Zbytek dialogu není třeba až tak úplně rozebírat, zkrátka každý jsme trvali na svém, ale já nebudu znovu upozorňovat na dnešní ceny za vše, a proto buďme rádi za prodejce na trhu, se kterými lze smlouvat. Myslel jsem si…

Na tržišti panovala skvělá atmosféra, všude spousta lidí, prodejci nabízeli a prodávali i to, co nebylo jejich, ke každému artiklu měli dokonalý příběh, kapsáři měli žně již v tuto roční dobu a dalo se tam koupit i něco k pití, jak já rád říkám – krása střídá nádheru!

Jenže teďka zpět k nám, tj. ke mně a mé drahé polovičce…

Prvně jsme si obhlédli terén, to znamená, že jsme si celý trh prošli, abychom věděli, co kdo nabízí. Já k tomu sem tam něco ochutnal, myslel jsem, že se to může… U jednoho stánku jsem si nabídl lusk hrášku, vedle zase jahodu, až mi bylo důrazně sděleno, že by bylo lepší, když si to raději koupím… Člověk se učí pořád.

Trh jsme měli zmapovaný a teď tedy krátká porada co a jak.

Začali jsme sazenicemi, tam nebyl důvod smlouvat, bylinky se cenově pohybovaly kolem 30,- Kč, ale u ovoce a zeleniny začala ta pravá trhová zábava. Celé to začalo avokádem, pan prodejce nejprve nechtěl, ale nakonec jsme se domluvili na ceně, jen jich tedy máme mnohem víc, než jsme chtěli, skoro bychom si mohli stoupnout k silnici a prodávat je dál, ale za tu cenu to stálo.

Další v pořadí byly jahody, které byly relativně za přijatelnou cenu, jenže si musíte koupit celé balení a celé balení, které nevypadalo nijak obrovsky, bylo mnohem více než jeden kilogram. Jinými slovy pár jahod za mnoho peněz a nechápu, že jsou tak těžké, co to je za odrůdu? Extra Fat Strawberry? Dokonalá finta a pan prodavač byl nezlomný, takže místo jahod jsme měli prdík.

„Máme aspoň sazenici.“ prohodila přítelkyně.

„Super, jahodové knedlíky si dáme za dva měsíce, jen co nám vyrostou jahody.“ odpověděl jsem.

Ponaučeni z této prodejní finty jsme nakupovali dál. Přátelé, jak jsem se zmínil na začátku, myslel jsem, že trhovci chtějí smlouvat, ale časy se mění a smlouvat je dnes téměř nemožné. Sem tam narazíte na člověka ze staré školy, ale je jich pomálu nebo jsme byly na špatném trhu, kdo ví…

Byly jsme téměř u konce našeho nakupování, když jsme objevili ještě jeden stánek, který byl zaměřen na melouny. No a meloun za 15,- Kč? Celý? Jak to mám chápat, mám smlouvat naopak, jako že bych rád zaplatil i víc, hlavně, ať je meloun v pohodě?

Nebudu vás dlouho napínat, vzali jsme jich pět, to byl kauf!

Ozdobeni sazenicemi, nějakým ovocem a nějakou zeleninou jsme se vydali zpět k domovu.

„Nedáme si sklenku?“ zeptala se mě přítelkyně, když jsme míjeli jednu restauraci.

Já neměl nic proti, a tak jsme se na chvilku posadili na zahrádku a u sklenky vína se radovali z toho, co jsme pořídili.

Radovali jsme se maličko déle a nějak jsme si nevšimli, že nám zmizeli tašky se sazenicemi, to byla tedy třešnička na dortu.

Sečteno podtrženo – Když pominu radost z atmosféry a zážitku, kdy jsem chtěl smlouvat jako kdysi, z celého dne nám toho moc nezbylo. Sazenice někdo ukradl, snad se o ně ten dotyčný aspoň hezky postará, to málo, co jsme ušetřili jsme propili v baru, do kterého kdybychom nešli, sazenice bychom stále vlastnili, to málo ovoce a zeleniny se až tak dvakrát nevyplatilo a melouny, to je kapitola sama pro sebe.

Do ženský a do melounu nevidíš, staré a stále pravdivé. Myslím, že jako ozdoba na kompostu za patnáct kaček je to úžasné.

Takže příště žádné smlouvání, žádný bar, nakoupíme, co je třeba a nač máme chuť a ušetříme někde jinde.

A jak šetříte vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *